Alan Adı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Konhaber Reklam

Alan Adı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

konhaber.com
09.02.2018 17:02

Genel olarak söyleyecek olursak domain adınız “sitenizin adı” olmalıdır. Birçok sitede marka ya da yapılan iş farklı bir ad altında yürütülürken domain üzerinde farklı bir isim kullanılmıştır. Bu oldukça yanlış bir durumdur. Şöyle ki; sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı, sizi arama motorlarından bularak geldiği için, çoğu zaman domain adınıza dikkat etmez. Sitenizin içeriğinde yer alan, logoya ya da kullandığınız diğer isme dikkat eder ve aklında tutar. Eğer sitenin bütününde kullandığınız isimle domain (alan adı) adınız aynı olursa; kullanıcı tekrar ziyaretinde zorlanmayacak ve sizi kolaylıkla bulacaktır.

Günümüzde herkes kendi sitesi veya firma ismiyle birebir uygun aynı domain almaya çalışıyor. Çünkü bu müşterilerinizin aklında daha kolay kalmanızı sağlıyor. “Benim müşterilerim beni bulur” gibi bir düşünceye asla kapılmayın. Alan adı sorgulama yaparken mutlaka domainin işinizle alakalı olmasını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü aldığınız alakasız bir alan adı, sadece rakiplerinizin aklında kalacaktır.

İstediğiniz domaini alamadınız. Şimdi ne olacak?
Bu durumda yeni alan adınız için daha çok düşünmeniz ve domain sorgulama için vakit harcamanız gerekecektir. Sektörünüzde tanındığınız marka adında domain daha önceden alındığı için kendi işinizi başka bir isimle değiştirmeyi tabi ki kabul etmezsiniz. Bir marka yaratmak uzun zaman ve para gerektirir. İstediğiniz domaini satın almak için halen şansınız var. Bunun için  "whois" bilgi servisi ile domain adının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Whois bilgilerinden kontrol ederek domain sahibi ile iletişime geçebilirsiniz. Belki de sadece tekrar satmak için domaini satın almış olabilir.  Sizin teklif edeceğiniz ücreti kabul edebilir. Ayrıca bir kişiden transfer yoluyla domain satın almanın bir domain firmasından yeni bir domain almaktan çok daha pahalıya mal olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer sektörünüzde yeniyseniz ya da yeni bir girişiminiz olacaksa önerimiz öncelikle domain araştırmanızdır. İstediğiniz domaini satın aldıktan sonra tüm işinizi bu isim üzerine kurabilirsiniz. Bu çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. İnternet pazarındaki yerinizi kaybetmektense hiç aklınızda olmayan farklı bir marka / isimle sektöre girmek çok daha mantıklı olacaktır.

 

YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem