Bakan Varank HÜRKUŞ'un deneme uçuşuna katıldı
 Konhaber Reklam

Bakan Varank HÜRKUŞ'un deneme uçuşuna katıldı

konhaber.com
19.09.2018 12:14
Yeni nesil temel eğitim uçağı HÜRKUŞ’un deneme uçuşuna katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Semalarımızdaki hava araçlarının her geçen gün daha fazlası kendi imkanlarımızla ürettiklerimizden oluşuyor” dedi.
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız... Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) tesislerini ziyaret etti. Bakan Varank, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve diğer yetkililerden Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek 15 adet HÜRKUŞ’un seri üretimi ve T625 genel maksat helikopterinin ilk uçuşu hakkında bilgi aldı. Varank, HÜRKUŞ’ların her gün düzenli olarak yapılan deneme uçuşlarından birine de katıldı. TUSAŞ test pilotu Murat Özpala komutasında HÜRKUŞ ile icra edilen 139’uncu uçuş, yer seviyesinden maksimum 8 bin feet yükseklikte gerçekleştirildi. Zaman zaman yüksek hızlı pasaj geçişler ile stall manevraları yapılan deneme uçuşu 11 dakika sürdü.
Bakan Varank HÜRKUŞ'un deneme uçuşuna katıldı
“Semalarımızdaki hava araçları her geçen gün daha fazlası kendi imkanlarımızla ürettiklerimizden oluşuyor”
Bakan Varank HÜRKUŞ'un deneme uçuşuna katıldı
Varank, daha sonra 6 Eylül’de ilk uçuşunu gerçekleştiren yerli helikopter T625'i inceledi. TUSAŞ tesislerinde devam eden diğer projeleri de inceleyen Bakan Varank, “HÜRKUŞ'un milli imkan ve kabiliyetlerle geliştirilmiş ve üretilmiş olmasından dolayı gurur duydum. Semalarımızdaki hava araçları her geçen gün daha fazlası kendi imkanlarımızla ürettiklerimizden oluşuyor. Bu ülkemiz için önemli bir güçlenme vesilesi. Ülkemizin savunma ve havacılık sanayiinde kat ettiği mesafe gurur verici düzeydedir. Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar ile bu tabloyu taçlandırmak istiyoruz. Burada da yetkililerimizle konuştuk. HÜRKUŞ, gençlerimizin yakından görmesi ve tanıması için TEKNOFEST’de olacak. Bu milli gururumuzu izlemek isteyenleri TEKNOFEST İstanbul’a davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
Bakan Varank HÜRKUŞ'un deneme uçuşuna katıldı
Uçuş öncesinde Varank’a pilot Özpala ve ekibi tarafından eğitim verildi. Eğitimi dikkatle dinleyen Varank’ın oldukça heyecanlı olduğu gözlendi.
Bakan Varank HÜRKUŞ'un deneme uçuşuna katıldı

YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem