Basur Kimlerde Görülür? Konhaber Reklam

Basur Kimlerde Görülür?

konhaber.com
12.03.2019 12:38
Genel olarak hastaneye basur rahatsızlığı nedeniyle başvuru yapan kişilerin yaşları 40 ve üzeri olmaktadır.

4 derecesi bulunan basur hastalığı belli bir yaş grubu içerisinde çok daha fazla gözükmektedir. Genel olarak hastaneye basur rahatsızlığı nedeniyle başvuru yapan kişilerin yaşları 40 ve üzeri olmaktadır. Fakat bu demek olmuyor ki daha düşük yaştakiler basur olmaz. Gençlerde seyrek görülse de basur görülmektedir. Basur hastalığı makatın içerisinde damarların genişleyerek makat ucunu kapatması ile meydana gelir. Türkiye genelinde her üç kişiden birinde basur hastalığı görülmektedir. Genel olarak kişilerin tercihleri nedeniyle meydana gelir. Alkol kullanımı, fazla ıkınma, düşük lif oranlarında besin değerleri tüketme, şişmanlık gibi durumlar basura neden olabilmektedir. Aynı zamanda aileden gelen kalıtımsal faktörler de basurda etkilidir. Kişiler kendi üzerine düşen tedbirleri aldıktan sonra basurun tekrar etme gibi bir durumu olmayacaktır.

Gençlerde Basur Nedeni Nelerdir?

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere basur 40 yaş ve üzeri hastalarda çok daha fazla görülmektedir. Fakat genç yaşta kendine dikkat etmeyen kişilerde de gözükür. Bu nedenler ise alkol kullanımından dengesiz beslenmeye, vücudu fazla yormaya kadar genişletilebilir. Genç kişilerin basura yakalandığı anda hızlı bir şekilde teşhis konulması için proktoloji uzmanı yanına gitmesi gerekir. Basur tedavisi erken teşhiste yani birinci derecede çok basit olmaktadır. Ameliyat veya lazer tedavisi gerekmeden ilaçlar veya merhemler ile damarlardaki sorunlar çözülebilmektedir. Fakat ilaçlar her hastada işe yarayamayabiliyor ve ikinci derece basura dönüşebiliyor.

Basur İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Sakıncalı Olabiliyor

Basurun bitkisel tedavisi de olabilmektedir. En basit örnek olarak himalaya tuzu ile banyo yapmaktır. Fakat bu yöntemi kesinlikle çözüm yolu olarak kullanmayın. Öncelikle bir uzman doktor eşliğinde teşhis koydurun. Bu aşamada basur derecenizi öğrenin ve doktorunuzun söylediği talimatlar doğrultusunda ilerleyin. Eğer bitkisel çözümlere yönelip doktora gitmezseniz basur seviyeniz ileriki seviyelere taşınabilir ve tedavisi çok daha zor olabilir. Uzmanların önerisi bitkisel yöntemlerden uzak durun şeklinde olmaktadır.

Genel Olarak Basurun Nedenleri Nedir?

Basur hastalığının en çok şikayetleri arasında kabızlık gelmektedir. Hastalar tuvalette kronik kabızlık nedeniyle tuvaletlerini rahat yapamıyor ve fazla ıkınma gereksinimi duyuyorlar. Makatta meydana gelen damarların şişkinliği nedeniyle de kronik kabızlık yerini basurun neden olduğu kabızlığa bırakır. Gebe olan kadınlarda da vücutta meydana gelen değişiklikler nedeniyle basur görülür. Burada korkulacak bir şey yoktur. Bebeğe ve anneye zarar gelmeden lazer ile kolay bir şekilde tedavisi yapılabilir. Erken teşhis için lazere bile gerek kalmadan merhemler ile çözüm bulunabiliyor.

Aşırı kilo sahipleri ise basur hastalığına davetiye çıkarmaktadırlar, diyen Altan Karan. Aşırı kilo insan vücudu üzerinde fiziksel olarak ve metabolizma için olumsuz sonuçlara yol açarlar. Metabolizmada oluşan değişiklikler de direkt olarak basuru tetiklemektedir. Bu yüzden ani kilo alımlarından uzak durmalı ve kabızlığa yol açacak düzensiz, sağlıksız beslenme şekillerinden uzak durmalısınız.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45


YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem