CDN Nasıl Kullanılır? Konhaber Reklam

CDN Nasıl Kullanılır?

konhaber.com
13.03.2018 12:49

Sitenizin; dosya, video paylaşımı ve ziyaretçi sayısı yüksekse, bir de ziyaretçileriniz dünya çapındaki farklı lokasyonlardan ise o zaman bir CDN hizmetine ihtiyacınız var demektir. Örneğin; İzmir’de olduğunuzu düşünelim. İzmir’den host edilen sitenize Bulgaristan’dan giren bir kullanıcı, Almanya’dan giren bir kullanıcıdan daha hızlı ulaşacaktır. Bu hem SEO için hem de kullanıcılar için olumsuz bir durumdur. İşte bu noktada CDN yani “İçerik Dağıtım Ağı” sizin için büyük bir fırsattır.  CDN, sadece sitenizin hızı için değil, güvenliği için de gereklidir.

CDN Nasıl Kullanılıyor?
CDN; coğrafi olarak farklı lokasyonalarda olan sunucuların birbirleri ile veri paylaşımlarını sağlayan ve senkronize olarak çalışan bir sunucu ağıdır. Bu sunucu ağı aynı zamanda saldırılara, mekanik sorunlara ve veri kaybına karşı da web sitelerini  korur.
İçerik dağıtım ağı yani CDN, bir sunucunun sorun yaşaması durumunda en yakın sunucunun devreye girerek sistemin aksamasının önüne geçen bir sistemdir. Bu sistem siteyi, ziyaret eden kullanıcıya en yakın server hangisi ise onun üzerinden görüntüler. Bu durumda sitenin hızlı erişim sağlaması açısından, SEO çalışmaları değerini de arttıracaktır.

Cloud DNS Nedir?
Cloud DNS; web sitesinin DNS server görevini üstlenerek ve hız, performans ve güvenlik açısından olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan bir hizmettir.  Kurulumu da oldukça basit olan bu sistem, DNS kayıtlarınızı otomatik tanır ve nameserver bilgilerinin değiştirilmesini ister.
DNS serverlar, istemcilerden gelen istekleri sunuculara yönlendirirler.  Sitenizin DNS sunucusu görevini üstelenen Cloud DNS, sitenize gelen ziyaretçileri analiz eder ve tehditlerinde önüne geçer. Ayrıca bu sistem sunucunun trafiğini azaltır ve bot koruması da sağlayabilir.

Nasıl Çalışır?
  • Cloud DNS, ücretsiz CDN altyapısı sayesinde dosyalarınızı saklar ve sayfa yükleme sürenizi kısaltır.
  • Sunucunuz tarafından üretilmeyen sayfaları tanır ve trafiğinizi azaltır. Bu da sayfanızın yüklenme hızını azaltır.
  • Sayfalarınızın kopyaları Cloud DNS tarafından kopyalanır ve herhangi bir sebeple sitenizin çalışması aksarsa ön bellekteki kopyalar kullanılır. Böylece sitenizin erişime açık kalması sağlanır.
  • Eğer özgün içerik üreten bir web sitesiyseniz, içeriklerinizin kopyalanmasını önlemek imkânsızdır. Ancak Cloud DNS sayesinde siteniz bir bot tarafından kopyalanırsa bu algılanır ve otomatik olarak engellenebilir.
 
 
 
 

YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem