Çumra kavununa patent geliyor! Konhaber Reklam

Çumra kavununa patent geliyor!

konhaber.com
03.08.2019 11:55
Konya’nın Çumra İlçesinde kavun hasadı başladı. Üretici bu yıl ki verimden memnun, belediye ise patent alma yolunda... Muhabirlerimiz Adem Yıldız ve Mehmet Işık arazide çiftçilerle konuştu.
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız... İnsanlığın ilk yerleşim yeri Çatalhöyük ile bilinen Konya’nın Çumra ilçesi’nin kavunu da dillere destan... İlçeye ekonomik olarak da büyük katkısı olan Çumra kavununun hasadı başladı. 

Çumra kavunu sadece Konya’ya değil diğer illere de gönderiliyor. 

Sezondan memnun olduklarını belirten kavun üreticisi Nihat Konur, Çumra kavunun yabancı turistler tarafından çok tercih edildiğini belirtti. 

Konur, "Bizim kavun Antalya bölgesine gönderiliyor. Kavunun anavatanı orası biliiyor ama Antalya kavunun tadı olmadığı için bizim Çumra kavunun tadı tercih ediliyor. Hasat iyi, memnunuz." dedi.

Çumra kavunu diye aldığımız kavunların bir çoğu Akdeniz bölgesinden geliyor. Yani aldatmaca yapılıyor. Peki, gerçek Çumra Kavunu nasıl anlaşılır? 

Kavun üreticisi Nihat Konur, "Kavunun üzerindeki tırtık olması lazım. Biz de kesinlikle hormon yoktur. Biz hayvan gübresi kullandık." dedi.

Çumra Belediyesi de kavunları için patent alma yolunda… Başkan Halit Oflaz, Çumra kavununu tanıtmak için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. 

Oflaz, "Çumra kavunu hak ettiği değeri bulabilmesi için bunu önemsiyoruz. Çumra kavununun farklı aroması olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Çumra kavunu yazılı fileler yaptırdık. Markaya atıfta bulunmak için çalışma yapıyoruz. Çumra da bile başka memleketten gelen kavunlar satılıyor. Biz bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Çumra kavunu 25 Temmuz gibi hasadı başlıyor. Ondan önce satılan kavunlar Çumra Kavunu değil. Biz bununla ilgili önlemlerimizi aldık" dedi.

Üretilmesi planlanan kavun lokumu da Çumra ihracatına katkı sağlayacak. Konuyla ilgili bilgi veren Başkan Halit Oflaz, "Çumra kavununu aromasını çıkartarak, Çumra lokumunu piyasaya sürmeye çalışacağız. Amacımız Çumra kavunun ekile bilirliğini çoğaltmak..." dedi.

Oflaz, her kavunun Çumra Kavunu olmadığını belirtti.

 

YORUMLAR
  • İlker - 03.08.2019
    Sayin başkan yillardir her kavunu çumra kavunu diye millete satip insanlari kandirdilar buna siz de göz yumdunuz bide kalkip çumra kavununu anlatmayin artik eski kavununuz yok hiç boşuna övünmeyin
  • TALAT YÜNDEN - 03.08.2019
    Kıymetli Başkan Her Kavun Çumra kavunu Değil Ama,,,Şimdiki Kavunlar da Eski Çumra Kavunu Gibi Değil Doğrumu ??
  • Asi - 04.08.2019
    İçeri çumrada yol üstündeki sergilerin alayı yalan..
YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem