Hacı Ahmet Özdemir: Konyalılar olarak o tabelanın gerisini getiririz
Konhaber Reklam

Hacı Ahmet Özdemir: Konyalılar olarak o tabelanın gerisini getiririz

konhaber.com
16.12.2018 10:15
AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, AK Parti iktidarları döneminde üniversite sayının 207'ye ulaştığını belirterek, "Tabela üniversitesi ise ben sizden Konya'ya bir tane üniversite istiyorum. 4 tane üniversitemiz var. Lütfen bir tabela asın ve o tabelada, 'Uluslararası İslam Üniversitesi.' yazsın. Konyalılar olarak o tabelanın gerisini getiririz" dedi.
TBMM Genel Kurulunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, 125 üniversite ile bu bakanlıklara bağlı ve ilgili kuruşluların bütçeleri üzerinde AK Parti milletvekillerinin konuşmaları tamamlandı.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin ülke geleceği ve coğrafya için çok önem teşkil ettiğini, bu nedenle bakanlık bütçesine, merkezi yönetim bütçesinin yüzde 17'sinin ayrıldığını ifade etti.

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, AK Parti iktidarları döneminde üniversite sayının 207'ye ulaştığını belirterek, merhum Turgut Özal'ın, üniversite sayısını 55'e çıkarttığında aydınların eleştirilerinin, "Bu üniversiteler, tabela üniversiteleridir." olduğunu söyledi. Özdemir, "Tabela üniversitesi ise ben sizden Konya'ya bir tane üniversite istiyorum. 4 tane üniversitemiz var. Lütfen bir tabela asın ve o tabelada, 'Uluslararası İslam Üniversitesi.' yazsın. Konyalılar olarak o tabelanın gerisini getiririz." şeklinde konuştu. 

Türkiye'de üniversitelerin, uluslararası sıralamalara giremediğine ilişkin eleştiriler bulunduğunu söyleyen Özdemir, şunları kaydetti:

"Sanki AK Parti'den önce endeksleri tavan yaptırmıştık. Bu üniversitelerin sayısı 207'ye çıktığında endeksler akıllara geldi. Ondan önce bu endeksler neredeydi? AK Parti'nin açtığı üniversiteleri bırakalım da neden İstanbul Üniversitesi sıralamalara girmiyor? Niye Ankara Üniversitesi ya da başka üniversiteler endekslere girmiyor? Madem Cumhuriyet'le beraber kurulan üniversiteler var, onlar neden endekslerde yoklar? Uluslararası endekslere girse de girmese de bizim üniversitelerimiz başarılıdır. 'Bunun kıstası nedir?' derseniz, Türkiye'nin ihracatı 2018 sonu itibarıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırıyor. Bu ihracatı gerçekleştirenler, Oxford'dan, Cambridge, Harvard üniversitelerinden mezun olanlar değil, Ankara Üniversitesinden, İstanbul Üniversitesinden, Selçuk Üniversitesinden ve bu 207 üniversiteden mezun olanlardır. Bunlar milli uçağı, yerli tankı yapmışlardır. Onun için gayet başarılı üniversitelerimiz vardır. Başarının endeksi dışarıda aranmamalıdır."

YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem