Konya'da "CNC operatörü robot" üretildi

Konya'da Konhaber Reklam
konhaber.com
2017.09.11 14:47
Teknopol Selçuk Ar-Ge Akredite Uygulama Merkezi (Teknopol-SAUM) mühendisleri, yerli CNC Besleme Robotu geliştirdi.
Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili ve Teknopol Selçuk Ar-Ge Akredite Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Necmettin Tarakçıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyi ülke endüstrisine katkı sağlamak amacıyla geliştirdiklerini söyledi.

Yurt dışında ciddi pazarı olan robotun Türkiye'de üretiminin yapılmadığını aktaran Tarakçıoğlu, "Operatör yerine sürekli aynı işi yapan ama 24 saat yorulmadan çalışan bir robot tasarladık. Yerli ve ilk olması önemliydi. Çalışmamız, ülke açısından ciddi bir katma değer sağlamaya yönelikti. Dövme işlemi gibi her türlü işlemi yapabilen bir özelliğe sahip. Robotumuzu genel bir ifadeyle ham maddeyi alıp işlem yapacak tezgahları besleyen bir robot şeklinde de tanımlayabiliriz. Örneğin, robotumuz komuta edilen işlemleri birinci tezgahın ardından diğer tezgahlara da seri şekilde aktarıyor. Her tezgahta, günde 3 vardiya hesabıyla 24 saat aralıksız 3 kişi çalıştığı hesap edilirse, 4 tezgahlık bir sistem için 12 kişi lazım. Dolayısıyla tezgahlar yan yana geldiğinde 12 kişiye bedel bir robot çıkıyor." diye konuştu.

- "Ürün sergisini çoğaltma ve yayma inancındayız"

Tarakçıoğlu, robotun endüstri sektöründe etkin şekilde kullanıma uygun olduğuna işaret ederek, yurt dışındaki muadilinden yüzde 40 daha ucuza satıldığını vurguladı.

Projenin çalışma ekibindeki elemanların gayretiyle ortaya çıkarılan ürünün sektörde ilgiyle karşılandığını anlatan Tarakçıoğlu, şunları kaydetti:

"Çalışmamız, bir ekip çalışması. Arkadaşlarımızın hepsi tecrübeli insanlar. Buraya bu projenin gereğine inanarak dışarıdaki işlerini bırakarak geldiler. Burada bir umut var. Ürün sergisini çoğaltma ve yayma inancındayız. Şu anda Konya ve Gaziantep'te ciddi potansiyele sahip müşterilerimiz var. Onların tezgahlarına göre ön tasarımlara başladık ve önümüzdeki günlerde üretimini tamamlayacağız. Gelecekten umutluyuz. Türkiye iyi bir yolda ve kulvarda. Dolayısıyla hepimiz koşarak çalışmamız lazım. Bunu bize hem kültürümüz hem inancımız hem de aldığımız eğitim öneriyor."
YORUMLAR
 • Ali - 11.09.2017
  Konyada kaç kişi yaptı bunu, ilk değilki
 • MUSTAFA KUŞKAYA - 11.09.2017
  iŞİN GERÇEK YÜZÜ, DEKANIN , KENDİ ÇEVRESİNDE İŞSİZ GÜÇSÜZ İNSANLARA ÜNİVERSİTEDEN (DEVLETTEN)KADRO VE İŞ İMKANI VEREBİLMEK İÇİN, YİNE DEVLETİN PARASINI ÇARÇUR EDEREK, UYDURUK VE ALAKASIZ PROJE BİLE DENEMEYECEK BİR TAGSİŞ (KOPYA) BİR DÜZENEK ÜRETTİRMESİDİR. ÜRETTİRME DİYORUM, ADI GEÇENLERİN BUNUNLA HİÇ BİR ALAKASI YOK. PARA VERİLEREK DIŞARIYA YAPTIRILMIŞ BİR ŞEY. BU KONUDA EN UFAK ŞÜPHE YOKTUR.
 • İSMAİL TAŞÖZ - 11.09.2017
  Yazık yazık, insanları göz göre göre nasıl kandırıyorlar. İşte medyanın bilgisizce kullandığı gücü, araştırmadan soruşturmadan yapılan bir haber. hİÇ ÖZGÜNLÜKLE ALAKASI OLMAYAN, BAZI KİŞİLERE İŞ YARATMAK İÇİN YAPILAN UYDURUK BİR PROJE NASIL ÇOK MATAHMIŞ GİBİ LANSE EDİLİYOR.
 • yaşar CİNGÖZ - 11.09.2017
  tamamen reklam amaclı bilimsel değeri olmayan bir çalışma. emeği geçenlere yazıklar olsun.
 • Hussoi - 12.09.2017
  1989 yilindan bu yana kullaniliyor kendisi teknolojiye biraz uzaksiniz sanirim bayim
YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem