Konhaber Reklam

"Konya'da tarımsal kuraklık var"

konhaber.com
12.01.2018 18:27
Barajlardaki doluluk seviyesi azaldı.Kış aylarının yağışsız, sıcaklıkların ise normalin üzerinde seyretmesi üzerine Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden kuraklık uyarısı geldi. Havalar böyle giderse meteorolojik kuraklığın yanı sıra tarımsal kuraklık riski de kapıya dayanacak. Peki, Konya’da yağışlar ne durumda? Kuraklık tehlikesi var mı? İşte ayrıntılar...
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız... Türkiye genelinde aralık ayında bitkinin ihtiyacı olan yağmurun ve özellikle kar yağışlarının olmamasıyla ekili alanlarda tedirginlik yaşanmaya başlandı.

Meteoroloji’nin yurt genelinde birçok noktada yaptığı kuraklık analizlerine göre, 2016–2017 tarım yılı son 44 yılın en kurak dönemi olarak kayıtlara geçti.

Konuyla ilgili KONTV Haber'e konuşan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, "Meteoroloji açıdan son 40 yıla baktığımızda ortalamada Konya bölgesinde çok az yağış kaydedilmedi. Yani çok düşük yağış vasfımız yok" dedi.

Uzmanlara göre ocak ayından itibaren beklenen kar yağışının olması durumunda tarımsal üretimde ülke genelinde kuraklığa bağlı bir azalma olacak. 'Konya’da şuan için bir tarımsal kuraklık söz konusu mu?' sorusuna Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, "Bizim için önemli olan, ilerisini değerlendirecek olursak Konya'da tarımsal kuraklık vardır. Maalesef şuanda yeraltı sularımızı besleyecek, barajlarımızın göllerimizin potansiyeli mevcut değil" dedi.

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya genelinde şuan için yağışlarda meteorolojik bir sıkıntının söz konusu olmadığının da altını çizerek, "Yağışın lazım olduğu ova açısından baktığımızda da meteorolojik bir sıkıntı yok. Yağışlarımız yaklaşık olarak 100 milimetrenin üzerinde... Konya ortalamasını bulmakta." dedi.

Başkan Ataiyibiner, ovada muhtemel bir kuraklık tehlikesi için geliştirilen projelerin hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Konhaber.com

YORUMLAR
  • Fatihan - 12.01.2018
    HANİ 2022 YE KADAR KONYANIN SU SORUNU YOKTU
YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem