Konya Teknik Üniversitesi için kanun teklifi Konhaber Reklam

Konya Teknik Üniversitesi için kanun teklifi

konhaber.com
14.02.2018 12:18
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Konya’ya teknik üniversite kurulması için hazırlanan kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına verdi.
Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız... Konya Teknik Üniversitesi kurulması amacıyla hazırlanan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına veren Mustafa Kalaycı, kurulacak üniversitenin Konya sanayisinin ihtiyaçlarını gidereceğini söyledi.

"Konya sanayicisinin iş yapma kapasitesini artıracak"

Kalaycı şöyle konuştu:

"Teknik üniversiteler, sanayinin ihtiyaç duyduğu yeni teknolojileri üretme, üretilen teknolojiyi geliştirme ya da teknolojik yenilikleri gerçekleştirebilmek için gerekli teknik elemanların yetiştirildiği yegane alanlardır. Konya sanayisinin ihtiyaçlarına yönelik ortak projelerin ortaya çıkartılması ve bu sayede yeni ürünlerin geliştirilmesi, ancak teknik konularda uzman yetiştiren üniversitenin varlığıyla mümkündür. Konya’da kurulacak teknik üniversite Konya sanayicisinin iş yapma kapasitesini artıracak, yapacağı araştırma ve atılımlar ile rekabet gücünün yükseltilmesi konusunda sanayicimizin önünü açacaktır. Teknoloji üretmek için üniversite-sanayi işbirliği şarttır. Konya’da kurulacak teknik üniversite, sanayi başta olmak üzere birçok alanda kaliteli eleman ihtiyacını giderecek, üniversite-sanayi işbirliği ile sanayicilerimize eksikliklerini giderme imkanı tanıyacaktır. Teknik üniversite için Konya’da hem gerekli potansiyel, hem de teknik ve sosyal alt yapı fazlasıyla mevcuttur. Bu kanun teklifiyle Konya Teknik Üniversitesi adıyla yeni devlet üniversitesi kurulması öngörülmektedir.”

Teklifte üniversitenin makina, elektrik-elektronik, bilgisayar ve bilişim, teknoloji, inşaat, tasarım ve mimarlık fakülteleri, yabancı diller yüksekokulu, enerji, ileri teknoloji, bilişim, taşımacılık ve lojisti ile mühendislik ve fen bilimleri enstitüsünden oluşması yer aldı.

 

YORUMLAR
 • vehbi - 14.02.2018
  Enerji Yönetimi ve Yenilenebilir enerji konusu mühim olarak ele alınmalı tebrikler.
 • ali - 14.02.2018
  Eğitimci mi var da sanki. Ayrıca sanayici sömürecek adam arıyor. Olaya ticaret gözüyle alınan satılan bir şey gibi bakıyor.
 • Konyalı altın - 14.02.2018
  gerek yok ki
 • Remzi - 14.02.2018
  Konya sanayisi için önemli bir adım
 • konyalı - 14.02.2018
  görende üniversiteyi bitiren iş sahibi oluyor sanacak insan üniversitenin çokluğu ile değil iş sahibi yapması ile övünmeli ingiltere,fransa gibi
 • sarı - 14.02.2018
  gayet iyi adım gelişim sağlar
 • İTÜ\'lü - 15.02.2018
  Bakın bu kanun mutlak kabul edilecek çünkü, Ak parti, Mhp\'den gelen bu teklifi reddetme durumunda değildir. Ama yazık olur çok yazık olur, kaliteli öğretim elemanlarımız yok ki.
YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem