MTV'de ölçütler arasına 'motor gücü' de ekleniyor Konhaber Reklam

MTV'de ölçütler arasına 'motor gücü' de ekleniyor

konhaber.com
14.02.2018 19:13
Maliye Bakanı Ağbal, "Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na 'motor gücü' tanımı koyarak, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz." dedi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarının, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Kanunu'na, 'motor gücü' tanımının eklenmesini ve elektrikli araçlardan muadillerinin yüzde 25’i oranında vergi alınmasını öngören maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

"Elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren bir düzenleme"

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nda motor silindir hacmine bağlı bir vergileme sistemi olduğunu, tasarıyla, kanuna "motor gücü" tanımı eklediklerini belirten Ağbal, şöyle konuştu:

"Bu tanımı eklemekle, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz. Kanunda, böyle bir tanım ve elektrikli araçlarda da motor silindir hacmi olmadığı için, motorlu taşıtlar vergisi alma ile ilgili bir boşluk var. Böylece hem kanundaki bu boşluğu düzenliyoruz hem de elektrikli araçlar bakımından teşvik edici, destekleyici şekilde, muadili olan araçların motorlu taşıtlar vergisinin dörtte biri oranında motorlu taşıtlar vergisi alınmasını öngörüyoruz.

Bu düzenleme, Türkiye'de elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren yeni bir düzenleme. Bundan önce de Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda, elektrikli ve hibrit araçların ülkede üretimini ve satışını desteklemek amacıyla, Özel Tüketim Vergisi oranlarını diğer muadil olan araçlardan çok daha düşük belirlemiştik. Aynı yaklaşımı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde de sürdürüyoruz. Eğer muadil olan aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi 2 bin lira ise elektrikli araç için 500 lira vergi alınacak."

"452 tane elektrikli otomobil var"

Türkiye'de 452 elektrikli otomobil olduğunu söyleyen Ağbal, "Elektrikli otobüs veya kamyon için böyle bir sorun yok. Çünkü bu araçların vergilendirilmesinde motor silindir hacmi vergileme ölçütü değil. Onlar için vergileme ölçütü istiap haddi, koltuk sayısı. Biz kanundaki boşluğu doldurmuş oluyoruz." diye konuştu.

Naci Ağbal, şunları kaydetti:

"Sektörün şu konuda talebi var; bence üzerinde çalışmamız lazım. Araçlarda, motor silindir hacminin yanına motor gücünü de vergileme ölçütü olarak koymakta fayda var. Çünkü, burada esas olan, motor silindir hacmi teknolojinin geldiği nokta itibariyle, vergide ödeme gücü ilkesini çok kavramıyor.

Türkiye'de satılan araçların, sanıyorum yüzde 96'sı 1.600 cc araçlar. Neden? Çünkü bizim vergileme sistemimiz, ithal edilen araçlar da dahil olmak üzere hep Türkiye'ye 1.600 cc araç gelmesine teşvik ediyor. Çünkü, motor silindir hacmi arttıkça vergileme artıyor. Onun için birçok firma 1.600 cc motora sahip ama beygir gücü çok daha yüksek araçları piyasaya sokarak rekabette avantaj elde etmeye çalışıyor." 

 

YORUMLAR
 • Konyalı - 14.02.2018
  Nerden ne alacaginizi şaşırdıniz...zaten yeterince yuk bindiriyorsunuz bandrol,vize, sigorta,yakittaki yuzde doksanlik vergiler daha neler neler say say bitmiyor..binme diyorsunuz da büyükşehir dede araçsız olmuyor..herkesin işi arabayla
 • Misafir - 14.02.2018
  Yine zam geliyor
 • Joker - 15.02.2018
  Aşırı vergi yükü, sigorta, kasko, akaryakıt fiyatlarındaki vergi yetmedi heralde. Bu gidişle arabaya binmek hayal olacak. Allah sonumuzu hayır etsin.
 • Selim Sağ - 15.02.2018
  Vallahi ayıp ya bu kadarda olmaz MTV zammı yetmedi ÖTV’yi değiştirdiniz şimdi bu ne oluyor ya
 • adamın biri - 15.02.2018
  vallahi pes artık bu kadarına
 • Adalet - 15.02.2018
  M.T.V\'deki kriter araçların kasko değerine göre olmalı. Mevcut durum adaletsizdir. Fiyatı düşük bir araç yaşından ve motorundan dolayı kendinden iki misli fiyatı olan araçla aynı MTV\'yi ödüyorsa bu adil değildir.
 • Alp Bey - 15.02.2018
  İyice saçmaladılar ayıp bu kadar da olmaz.
 • sigorta - 15.02.2018
  motor silindir hacmine göre vergilendiriliyor ama 1.4 hacimli 1.6 hacimle aynı vergiyi ödüyor. bence daha düşük ödemesi gerekir. Sigorta ayrı bir muamma 1.4 araca 500 lira sigorta ödüyoruz. motor hacmine göre sigortada düşürülmeli.
 • yuh size - 15.02.2018
  yazıklar olsun be
  elinizi cebimizden çekin artık
 • Ahmet - 15.02.2018
  75 bg olsa ne 90 bg olsa ne. Ne farkedecek. millet zar zor araba alıyor. işini görmek için. Şehirler çok büyüdü eskisi gibi değil ki. Biz Sayın maliye bakanı gibi 8 silindirli 6000 motorlu kaç yüz beygirlik arabalara binmiyoruz. Sayın bakanım motor gücünü de ekleyin. Hatta araba rengini de ekleyin. Hatta kaç teleri var diye buton ekleyin 4 tekeri varda ekstra vergi koyun.
YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem