Özel eğitimde Konya’da bir ilk! Konhaber Reklam

Özel eğitimde Konya’da bir ilk!

konhaber.com
18.01.2019 12:01
İlk defa özel eğitim öğrencileri yurt dışına staja gidecek. Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu, hazırladığı “Biz de Varız, Engelleri Aşarız” Avrupa Birliği projesi ile örnek bir çalışmaya imza attı. Konya’da ilk defa gerçekleştirilen proje ile özel öğrenciler 15 gün boyunca Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde staj yapma imkanı bulacak.
Meram Kaymakamı Resul Çelik ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ali Kaban, Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu’nu ziyaret ederek proje hakkında bilgi aldı.

20 Ocak - 02 Şubat arasında gerçekleştirilecek yurtdışı staj eğitimi için öğrenciler ve öğretmenlere başarılar dileyen Meram Kaymakamı Resul Çelik, “Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gerekli bilgi, beceri ile birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak, eğitim sistemimizin genel amaçlarından birisidir. Bu kapsamda özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim gördüğü okullardan birisi de özel eğitim meslek okuludur. Ortaöğretim kademesinde yer alan bu okul türü bireylere mesleki eğitimin yanı sıra akademik becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. Bu projemiz sayesinde zihinsel engelli bireylerin başarılı olma, kendine güven duyma, başkaları tarafından onaylanma ve beğenilme güdülerinin doyurulması, sosyal yaşamın içinde tüketen değil üreten de olabileceklerinin vurgulanması ve ekonomik kazanım elde etmeleri gibi ihtiyaçların çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Avrupa Birliğinde staj imkanı için projemizde 6 öğrenci ile 2 eğitici yiyecek içecek hizmetleri, 3 öğrenci ile 1 eğitici konaklama seyahat ve 6 öğrenci ile 2 eğitici el sanatları atölyesinde 15 gün Macaristan ve Çek Cumhuriyetinde staj yapma imkanı bulacaklar. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize gittikleri ülkede ülkemizi iyi temsil etmelerini ve geldiklerinde deneyimlerini paylaşmalarını istiyoruz. Alacakları Europass Hareketlilik Belgesi sayesinde Avrupa’da ve Türkiye’de kayıtlı bir kurum olacaklarıdır. Okulumuzu tebrik ediyorum” dedi.  

Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ali Kaban da gerçekleştirdikleri başarılı proje için okul yönetimini, öğretmenleri ve öğrencileri tebrik ederek, bu tür çalışmaların özel eğitim noktasında önemli başarılar elde edilmesini sağlayacağını söyledi. 

YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem