Uzaya 2. göz! 30 santimetrenin altından görüntü alınacak
 Konhaber Reklam

Uzaya 2. göz! 30 santimetrenin altından görüntü alınacak

konhaber.com
08.12.2018 09:06
Savunma Sanayii Başkanlığı, GÖKTÜRK 1'in yerini alacak daha yüksek teknolojili yeni uydu çalışmalarına başladı.
Abdullah Karakuş'un bugünkü yazısında yer verdiği bilgiler şöyle:

Savunma Sanayii Başkanlığı, 2016 yılında uzaya gönderilen ve 50 santimetreden yüksek çözünürlükteki görüntü alabilen GÖKTÜRK 1 uydusunun yerini alacak yeni projenin çalışmalarına başladı.

Yeni uydu, GÖKTÜRK 1’den daha iyi teknolojide olacak ve 30 santimetrenin altından yüksek çözünürlükte görüntü alabilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı, TSK tarafından kullanılacak olan gelecek nesil uyduların ve çok yüksek çözünürlüklü uydu kameralarının geliştirilmesi için çalışmalarına hız verdi.

Bu gibi yeni uydu projeleri terörle mücadele açısından da hayati önem taşıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı yetkililerinden aldığım bilgiye göre, uydu geliştirme programında TUSAŞ ve TÜBİTAK Uzay birlikte çalışıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı, Türkiye’nin milli menfaatleri doğrultusunda başlatacağı uzay projeleri ile dışa bağımlı olmayan bir uzay sanayinin geliştirilmesi, uzay teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması, altyapı ve insan kaynaklarının geliştirilmesini amaçlıyor.

Yine Savunma Sanayii Başkanlığı’nın yeni projesi olan Kombine Takım Uydu projesinde ise 5 farklı firmadan teklif alınmış.

YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem