Vatandaşa Suriyeli misafirlerle ilgili gerçekler anlatılacak Konhaber Reklam

Vatandaşa Suriyeli misafirlerle ilgili gerçekler anlatılacak

konhaber.com
29.07.2019 09:08
4,5 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, bir yandan mülteci karşıtıymış gibi gösterilirken diğer taraftan Suriyelilere karşı düşmanlık körükleniyor. AK Parti yönetimi, Ankara’da toplanan il başkanlarına, vatandaşlara ulaşıp “kara propagandaya karşı Suriyeli misafirlerle ilgili gerçekleri anlatma ödevi” verdi.
AK Parti’de geçtiğimiz cuma günü yapılan il başkanları toplantısında, teşkilatlara Türkiye'deki Suriyeliler üzerinde oluşturulmak istenen algı operasyonlarına karşı ödev verildi. İl başkanlarına kamuoyunda Suriyeliler hakkında yayılan yanlış bilgilerin aslı paylaşılırken, gerçeklerin illerinde halka anlatılması istendi.

Türkiye’de geçici koruma altında yaşayan sığınmacılarla ilgili önemli mesajların verildiği toplantıda Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar din ve ırk ayrımı gözetmeksizin sığınmacılara hoşgörü ile yaklaşıldığı ve açık kapı politikası yürütüldüğü ifade edildi. Ayrıca, dünyada savaşlara ve mağduriyetlere karşı duran tek lider olduğu, bu kişinin de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğu vurgulandı.

KATKI PAYI ALINACAK
Sığınmacıların sağlıkta öncelikleri olduğuna yönelik kamuoyunda doğru olmayan bilgilerin de paylaşıldığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Suriyelilerden, aldıkları sağlık hizmeti karşılığında katkı payı alınacağı örnek olarak gösterildi.

Toplamda 29 ilde 189 tane Göçmen Sağlık Merkezi olduğu belirtilen toplantıda, Suriyeli sayısının 20 bin ve üzeri olduğu yerlerde Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezi oluşturulduğu bilgisi paylaşıldı. Bu merkezlerde temel sağlık hizmetlerinin yanı sıra çocuk, kadın doğum gibi pek çok hizmetin de verildiği hatırlatıldı. Bu merkezlerin daha aktif kullanılması talimatı verildi.

VATANDAŞA DOĞRULARI ANLATIN
Toplantıda, Suriyeliler üzerinden oluşturulmak istenen algıya da dikkat çekilerek, kamuoyunda yanlış bilgilerin de paylaşıldığına vurgu yapıldı. Başkanlara, halka “Suriyelilerin istediği üniversiteye sınavsız girdiği, TOKİ tarafından yapılan sosyal konutların Suriyelilere bedava verildiği, Suriyeli öğrencilerin tamamına devlet bütçesinden karşılıksız burs sağlandığı, Suriyelilerin seçimlerde oy kullandığı” gibi yanlış bilgiler verildiği belirtildi. Bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığının altı çizildi. Özellikle başkanlara bölgelerine döndüklerinde bu şehir efsanelerinin yalan olduğu ve bunların yerine doğruları vatandaşlara anlatmaları istendi.

YORUMLAR
 • oh be rahatladım. - 29.07.2019
  ne misafiri kardeşim adamlar yerleşti tecavüz adam kaçırma kavga dövüş her bok var bu hainlerde. benim askerim orada şehit olacak bunlar burada paso çocuk yapıyor. suriyeli kadın gördüm karnından bebeği sırtında bebeği elinde bebek arabası. siz bu manşetleri atarak vatana ihanet ediyorsunuz. resmen vatan hainliği ile eş değer bu yaptığınız. bu manşetler hem islama zarar veriyor hemde cumhuriyetin içini boşaltıyorsunuz. yaptığınız kötülükleri iyiliklerle ödeştirmek çok cahilce. cahilleeeeeeer
 • turan - 29.07.2019
  çok isteyen varsa alsın evine milletin üstüne attınız ne yaparsa yapsın ne misafiri ne ensarı millet bunları istemiyor bunlar Türkiye yide Ak Partiyide bitirecek haberiniz ola
 • vatandaş - 29.07.2019
  neyi anlatacaksınız lan.alın suriyelileride beraber defolun gidin
 • Abdurahman - 29.07.2019
  Neyi anlatacaklar ? anlatmalarına gerek yok biz herşeyi gözlerimizle görüp yaşıyoruz. Gelinde İstanbulun Halini görün Sorun sadece Suriyeliler değil Aklınıza gelen her milletten kaçak mülteci dolu. Devlet bile sayısını bilmiyor. Anlatacaklarmış???
 • erhan - 29.07.2019
  bence boşuna uğraşacakalr.vatandaş gerçekten istemiyor
 • konyalı - 29.07.2019
  istemiyoruzz..
 • murat can - 29.07.2019
  kendileri anlatıp kendileri dinlesin. Ben bir TÜRK vatandaşı olarak hakkımı helal etmiyorum.
 • Amca bey - 29.07.2019
  Ne kara propagandası Vatandaş gerçekleri gördüğü için istemiyor Suriyelileri. Kendi toprağımızda bir çok yeri Suriyeliler den dolayı gezemiyoruz, ekmeğimize ortak çıktıkları için istemiyoruz, namusumuza göz diktikleri için istemiyoruz
 • nadir - 29.07.2019
  yanlışlarını örtmeye çalııyorlar.. hepsi gidecek diyemiyorsunuz neden vatandaşlık veriyorsunuz bir anlatın dünyanın en gelişmemiş ülkesine gitsek bile bize vatandaşlık vermezle. brakın hikayeyi
 • bahattin - 29.07.2019
  cami imamına evrim teorisini kabül ettirmek gibi birşey suriyeli meselesi.refarandum yapıp halka sorun en az yüzde 90 ı istemiyor.
 • Hakan - 29.07.2019
  Gördüğümüze mi inanacağız, anlatılanlara mi. Sokaklarda terörist gibi gezen mülteci istemiyoruz.
 • Vatandaş - 29.07.2019
  tamam sahip çıkalım, bakıma muhtaç ve aileler ve yaşlılar,çocuklar olabilir, onlarda kamplarda konteynr kentlerde konaklasın her türlü imkan var zaten şehirlerde bizim aramızda olmasın vatandaş bundan şikayetçi zaten.
 • 42KONYA42 - 29.07.2019
  Anlatmaya gerek yok.Vatandaş sokakta o gerçekleri yaşıyor zaten.
 • Mısırlı - 29.07.2019
  benim hakkımı yedirenlere hakkımı helal etmiyorum vede suriyelileri istemiyorum iyice yorulduk yeter
 • Ahmet - 01.08.2019
  Hadiya katkı payı alacaklarmis cook üzüldüm inan uyuyamam uzuntuden.
 • müşür - 04.08.2019
  işin gerçeğini bilen vatandaş, bilmeyen sözde bizi yöneten, suriyelileri şehirlere serpiştiren yetkililer..
YORUM GÖNDER

İlgili Haberler

Masaüstü görünümüne geç

Anmeg Bilgi İşlem